Powiatowy Urząd Pracy w Grójcu uprzejmie informuje, że w dniach
04.09.2024 r.– 05.09.2024 r. w godzinach 7.30 do 15.30 (dotyczy wniosków złożonych zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej) będzie prowadził nabór wniosków o przyznanie środków rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na sfinansowanie kształcenia ustawicznego.
Wnioski można składać w terminie naboru osobiście w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Grójcu przy ul. Laskowa 4a w Kancelarii Urzędu lub elektronicznie poprzez (ePUAP)*.
*O złożeniu wniosków w formie papierowej decyduje data wpływu do PUP, natomiast wniosków złożonych elektronicznie decyduje data i godzina wpływu wniosku na platformie ePUAP – w pierwszym dniu naboru od godziny 7.30, w ostatnim dniu naboru do godziny 15.30.
Wnioski składane poza wyznaczonym terminem nie będą podlegały rozpatrzeniu.
Kolejność wpływu nie będzie uwzględniana przy ocenie wniosku.
Obowiązujący w 2024 r. wniosek wraz z załącznikami i niezbędnymi informacjami dostępny jest poniżej.
Działania, które mogą być zrealizowane w ramach KFS:
- kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
- egzaminy umożliwiające uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
- badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
- ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem,
- określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS.
Priorytety wydatkowania środków rezerwy KFS w roku 2024:
- Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRPiPS.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju.
w następujących obszarach:
- Społeczeństwo – działania edukacyjne, rozwój i upowszechnianie kultury i kultury fizycznej, ochrona i promocja zdrowia mieszkańców, aktywizacja i integracja społeczeństwa;
- Gospodarka – rolnictwo i przetwórstwo rolne, infrastruktura turystyczna
i okołoturystyczna, produkcja maszyn dla rolnictwa, produkcja i usługo na rzecz rolnictwa (sadownictwa); - Środowisko – upowszechnianie odnawialnych źródeł energii, energooszczędne
i pasywne budownictwo, gospodarka wodno-ściekowa, wymiana nieefektywnych źródeł ciepła na ekologiczne; - Jakość życia – transport i infrastruktura dróg, rozwój sieci wodociągowej, kanalizacyjnej
i gazowej, usługi medyczne, uzdrowiskowe, opiekuńcze, rehabilitacyjne, fizjoterapeutyczne, profilaktyka zdrowotna; - Administracja – podnoszenie poziomu funkcjonowania jednostek organizacyjnych, stworzenie sprawnego urzędu jako modelu działań administracji publicznej, podniesienie jakości zarządzania i wdrażania polityk terytorialnych, skuteczna polityka informacyjna powiatu, skuteczne pozyskiwanie zewnętrznych źródeł finansowych, wspieranie wzrostu kompetencji kadr jednostek powiatu, wzmacnianie, wykorzystywanie i rozwój technologii cyfrowych; wspieranie rozwoju, kwalifikacji i umiejętności kadr w sektorze publicznym; wzmocnienie kapitału ludzkiego.
Składając wniosek w ramach powyższego priorytetu pracodawca musi udowodnić, że wskazana forma kształcenia ustawicznego dotyczy obszaru/branży kluczowej dla rozwoju powiatu grójeckiego.
Przed złożeniem wniosku należy zapoznać się z „Zasadami przyznawania pracodawcy środków KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO w POWIATOWYM URZĘDZIE PRACY w Grójcu w 2024r." oraz „Kierunkowymi wytycznymi dla urzędów pracy" dostępnymi poniżej.
Przy rozpatrywaniu wniosków uwzględniane będą:
- zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
- zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
- koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usługi dostępnych na rynku;
- posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
- w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
- plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
- możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy.
Wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia w przypadku:
- niepoprawienia wniosku we wskazanym terminie lub
- niedołączenia wymaganych załączników wskazanych we wniosku.
|
W przypadku wpływu wniosków przekraczających pulę zabezpieczonych środków finansowych przeznaczonych na kształcenie ustawiczne w ramach rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego, Urząd zastrzega sobie możliwość wcześniejszego zamknięcia naboru wniosków.
W sytuacji gdy wnioski pracodawców spełniające kryteria przyznawania wsparcia przekroczą wartość środków rezerwy KFS w dyspozycji urzędu, środki zostaną przyznane pracodawcom proporcjonalnie do posiadanych środków.
Ważne!
Pracownik Powiatowego Urzędu Pracy może objaśnić sposób wypełnienia wniosku, nie może natomiast wypełniać go za wnioskodawcę. Nie ma również możliwości wypełniania wniosku wspólnie z wnioskodawcą oraz sprawdzania jego poprawności.
Szczegółowych informacji udziela:
Kierownik Referatu Aktywizacji Rynku Pracy
– Katarzyna Gil, pokój: 206, telefon: (48) 685-01-53
Inspektor Powiatowy
– Wiktoria Moskwa, pokój: 202, telefon: (48) 685-01-52