|
|
Powiatowy Urząd Pracy w Grójcu uprzejmie informuje, że w dniach 17.02.2025 r.– 19.02.2025 r. w godzinach 7.30 do 15.30 (dotyczy wniosków złożonych zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej) będzie prowadził nabór wniosków o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na sfinansowanie kształcenia ustawicznego.
Wnioski można składać w terminie naboru osobiście w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Grójcu przy ul. Laskowa 4a w Kancelarii Urzędu, elektronicznie przez portal praca.gov.pl lub poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą (ePUAP: /PUPGrojec14060/SkrytkaESP lub e-Doręczenia: AE:PL-80318-88683-JAWIE-27)*.
*O złożeniu wniosków w formie papierowej decyduje data wpływu do PUP, natomiast wniosków złożonych elektronicznie decyduje data i godzina wpływu wniosku na platformie praca.gov.pl lub na elektroniczną skrzynkę podawczą – w pierwszym dniu naboru od godziny 7.30, w ostatnim dniu naboru do godziny 15.30.
Wniosek wraz z załącznikami należy wypełnić wyłącznie w formie elektronicznej (dotyczy wniosków składanych zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej).
Wnioski składane poza wyznaczonym terminem nie będą podlegały rozpatrzeniu.
Kolejność wpływu nie będzie uwzględniana przy ocenie wniosku.
Obowiązujący w 2025 r. wniosek wraz z załącznikami i niezbędnymi informacjami dostępny jest poniżej.
Działania, które mogą być zrealizowane w ramach KFS:
- kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
- egzaminy umożliwiające uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
- badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
- ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem,
- określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS.
Priorytety wydatkowania środków KFS limitu podstawowego w roku 2025:
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub w województwie.
Zawody deficytowe będą identyfikowane na podstawie Barometru Zawodów 2025 dla powiatu grójeckiego dostępnego pod adresem: https://barometrzawodow.pl/modul/prognozy-na-plakatach?publication=county&province=7&county=144&year=2025&form-group%5B%5D=all
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku.
- Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.
- Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.
- Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.
- Rozwój umiejętności cyfrowych.
- Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną.
Przed złożeniem wniosku należy zapoznać się z „Procedurą udzielania przez Powiatowy Urząd Pracy w Grójcu pomocy Pracodawcy w ramach środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego" oraz „Kierunkowymi wytycznymi dla urzędów pracy" dostępnymi poniżej.
Przy rozpatrywaniu wniosków uwzględniane będą:
- zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
- zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
- koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usługi dostępnych na rynku;
- posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
- w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
- plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
- możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy.
W przypadku gdy wniosek jest wypełniony nieprawidłowo, Urząd wyznacza pracodawcy termin nie krótszy niż 7 dni i nie dłuższy niż 14 dni do jego poprawienia.
Wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia w przypadku:
- niepoprawienia wniosku we wskazanym terminie lub
- niedołączenia wymaganych załączników wskazanych we wniosku.
O powyższym Urząd informuje pracodawcę na piśmie.
|
W przypadku wpływu wniosków przekraczających pulę zabezpieczonych środków finansowych przeznaczonych na kształcenie ustawiczne w ramach rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego, Urząd zastrzega sobie możliwość wcześniejszego zamknięcia naboru wniosków.
W sytuacji gdy wnioski pracodawców spełniające kryteria przyznawania wsparcia przekroczą wartość środków rezerwy KFS w dyspozycji urzędu, środki zostaną przyznane pracodawcom proporcjonalnie do posiadanych środków.
Ważne!
Pracownik Powiatowego Urzędu Pracy może objaśnić sposób wypełnienia wniosku, nie może natomiast wypełniać go za wnioskodawcę. Nie ma również możliwości wypełniania wniosku wspólnie z wnioskodawcą oraz sprawdzania jego poprawności.
Szczegółowych informacji udziela:
Kierownik Referatu Aktywizacji Rynku Pracy
– Katarzyna Gil, pokój: 206, telefon: (48) 685-01-53
Inspektor Powiatowy
– Wiktoria Moskwa, pokój: 202, telefon: (48) 685-01-52